TENISOVÝ LOKET - příznaky, příčina, návod na cvičení
Tenisový loket, laterální epikondylitida, zánět šlach/úponů lokte nebo dříve nazývaná písařská křeč. Názvů a synonym je mnoho, důležité je však vědět, že se jedná o přetížení šlach svalové skupiny tzv. extenzorů předloktí. Tyto svaly používáme například, při práci na počítači, stříhání zahradními nůžkami, šroubování, ale třeba i při jízdě na motocyklu, když přidáváme plyn. Onemocnění je však pojmenované podle toho, že se nejčastěji objevuje u začínajících hráčů tenisu, při odpalu backhandu jednoruč, kdy u nováčků dochází ke zbytečně velkému rozsahu pohybu v zápěstí.
PŘÍZNAKY tenisového lokte
Typickým příznakem je bolest v oblasti laterální strany lokte, nebo-li na zevní straně lokte. Konkrétně v místě začátku/úponu m. extenzor carpi radialis brevis (m. ECRB). Abychom správně určili zevní stranu lokte je důležité mít předloktí v supinaci, tedy aby dlaně směřovaly dopředu, nebo směrem vzhůru (pokud máme lokty pokrčené). Je běžné, že bolest často vystřeluje dále do předloktí (směrem k zápěstí), obzvlášť při činnostech u kterých je potřeba stisk ruky (nošení břemen, stříhání, nadzvednutí židle apod.). Síla úchopu ruky může být kvůli bolestem značně omezena. V horším případě bolest vyvolává i manipulace s lehčími předměty např. zvednutí samotného hrnku. Jelikož se jedná o -itis (epicondylitis) tedy zánět, bývají zpravidla přítomny známky zánětu. Mezi které, kromě bolesti, patří i lokální zvýšení teploty, otok a omezení funkce (hybnost, úchop). Místo je bolestivé i palpačně (při pohmatu).
TESTOVÁNÍ tenisového lokte
Existuje několik testů, které do určité míry potvrzují diagnózu tenisového lokte. K některým testům je potřeba dopomoc druhé osoby. Jsou však i takové testy, které člověk může vyzkoušet sám, a do určité míry si potvrdit nebo vyvrátit, zda-li se o tenisový loket jedná nebo ne. Důležité je však říct, že správně by tyto testy měl provádět odborník, tedy fyzioterapeut nebo rehabilitační lékař. Zde je dobré připomenout, že jeden pozitivní test nemusí znamenat, že se jedná o tenisový loket. Na druhou stranu čím více testů vyjde pozitivně (bolest), tím větší je předpoklad, že by se o tenisový loket mohlo jednat. Mezi testy na tenisový loket patří například: Cozenův test, Polkův test, odporový test na m. supinator, odporový test III. prstu neboli Maudsleyův test a test zvednutí židle.
Testy, které můžete vyzkoušet doma
- Test zvednutí židle
https://www.youtube.com/watch?v=6o4xbhI15fc&list=PLJgqmUwXd2hlN_P98dOeM08uoGsO6qOSG&index=4
- Polkův test
https://youtu.be/h3dibA7Wra0?t=44
CVIKY na tenisový loket
Extenzory předloktí je vhodné protahovat ale i posilovat. K protažení můžeme použít statický strečink, metodu PIR (postizometrická relaxace) nebo je možné svaly protáhnou i samostatným posilováním. V tomto případě je důležité hlavně tempo cviku. Činku/náčiní se snažíme brzdit co nejpomaleji, v krajní pozici pár vteřin vydržet a poté opět zvedáme zpátky.
Kromě extenzorů předloktí je však vhodné cvičit i jiné svalové skupiny/partie či pohybové vzorce. Důležité je u těchto cviků dbát na napřímení páteře a neutrální postavení krční páteře, symetrické postavení lopatek a pohyby cvičit kontrolovaně. Tyto cviky by bolesti lokte neměli zhoršovat. Pokud tomu tak je, snižte intenzitu nebo cvičte pomaleji v menší rozsahu pohybu. Pokud toto nepomůže vyměňte cvik za alternativu či ho vynechejte úplně.
Cviky lze doplnit o další metody např. aplikace masti/krému (např. masážní roztok sportovka, či některý z komerčně propagovaných analgetických mastí/krémů - voltaren apod.). Dále je možné využít aplikaci kineziologického tejpu, který sníží bolestivost a zlepší celkový pocit v oblasti lokte a předloktí.
Dle posledních vědeckých studijí často dochází k odeznění obtíží spontánně, toto však může trat 1 až 2 roky. Pří pravidelném cvičení vhodně zvolených cviků, dochází k odeznění obtíží mnohem rychleji. Pokud cvičíme pravidelně zvyšujeme také navíc kapacitu svalu, tudíž snižujeme nebo úplně eliminujeme šanci, že by se onemocnění v budoucnu vrátilo.
Cviky na tenisový loket - videa
Extenzorová skupina předloktí
...právě připravujeme
Jiné svalové partie/skupiny či pohybové vzorce
...právě připravujeme
Autor: Mgr. Jakub Těšík - fyzioterapeut, kondiční trenér, zdravotní bratr
Zdroje: aktuální vědecké poznatky, odborná literatura, poznatky z praxe
Poznámka autora: Účelem článku je seznámit čtenáře s danou problematikou a nabídnout mu některé z možností, které mohou zlepšit jeho stav. Vždy je ale nutné adekvátně zvážit mírů zatížení a délku odpočinku, kterou laik nemusí správně zvolit. V případě, že Vám pravidelné cvičení nepomáhá a Vaše obtíže se stále zhoršují, navštivte svého lékaře. Za zhoršení obtíží, které může vzniknout např. nevhodnou technikou cvičení, neadekvátním zatížením a nebo špatně zvolenou frekvencí cvičení apod., neneseme žádnou zodpovědnost.